Wie wel en wie niet?
Geplaatst op vrijdag 21 maart 2025 om 13:55.
Wie kent ze niet, de Magnificent Seven-aandelen? Apple, Microsoft, Google-moederbedrijf Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta Platforms en Tesla deden hun naam (vrij vertaald ‘de prachtige aandelen’) in 2024 alle eer aan met stuk voor stuk stevige beurswinsten. De beleggers die deze aandelen in portefeuille opnamen, hadden dan ook alle reden om tevreden te zijn. In de drie maanden van 2025 waren de prestaties van deze megacap-aandelen echter negatief. Meta Platforms was de uitzondering die de regel bevestigde, maar ook dit aandeel kreeg met verkoopdruk af te rekenen. De vraag van 1 miljoen is uiteraard of de zwakke start van het nieuwe jaar in de resterende maanden van 2025 een vervolg zal krijgen. Of met andere woorden: zijn er al koopjes te doen bij de Magnificent Seven? Welke aandelen mogen opnieuw gekocht worden en welke niet?
Door hun buitensporig grote marktkapitalisaties hebben de Magnificent Seven-aandelen een onevenredig grote invloed op de prestaties van zowel de Nasdaq Composite als de S&P 500. Het waren deze zeven aandelen die de hausse van de technologieaandelen in de afgelopen jaren vormgaven. De Magnificent Seven trokken heel wat andere technologieaandelen mee naar boven. Het is echter de vraag of ze deze prestatie in 2025 kunnen overdoen. De megacap-tech-aandelen, met op kop de Magnificent Seven, kregen stuk voor stuk te maken met een stevige koerscorrectie. Op het moment van schrijven (20 maart) was ook de koers van Meta Platforms, het enige aandeel van de zeven dat nog in de plus stond, teruggevallen onder het niveau van 1 januari. De meeste M7-aandelen konden de verliezen anderzijds wel beperken, met als uitzondering Tesla, dat dit jaar zowat een kwart van zijn waarde in rook zag opgaan. Volgens analisten werd dit aandeel extra afgestraft vanwege de nauwe banden van topman Elon Musk met de Amerikaanse president Donald Trump. Alle zeven aandelen presteerden in 2025 ondermaats ten opzichte van de S&P 500.
Wat zeggen de analisten over de kansen voor beleggers? Medio maart heeft Goldman Sachs' chief US equity strategist David Kostin zijn objectief voor de S&P 500 voor 2025 naar beneden bijgesteld van 6.500 naar 6.200 punten. Kostin had zelf het lef om te spreken van de Maleficent Seven in plaats van de Magnificent Seven. De term Maleficent Seven is niet zo makkelijk te vertalen. Vrij vertaald betekent Maleficent iets dat heel dichtbij ‘kwaadaardig’ of ‘duivels’ ligt en het woord is veel sterker dan ‘ondeugend’. De strateeg van Goldman Sachs spreekt dus eigenlijk over de ‘kwaadaardige’ zeven.
Dit zevental is er rechtstreeks verantwoordelijk voor dat de S&P 500 het dit jaar tot nu toe zo moeilijk had. Kostin deed zijn huiswerk en berekende dat op 11 maart meer dan de helft van de daling van de S&P 500 kon worden toegeschreven aan de daling van de zeven marktleiders in kwestie. Dit staat in schril contrast met 2024, toen meer dan de helft van de winst van de markt afkomstig was van diezelfde aandelen.
Hun flauwe prestaties op de beurs komen op de eerste plaats doordat de analisten hun groeiverwachtingen voor het groepje hebben aangepast. De angst voor een vertragende economische groei en de impact van het tariefbeleid van president Trump hebben de markten als geheel geraakt. Ondertussen heeft Big Tech te maken gehad met toenemende kritiek van beleggers, fondsbeheerders en analisten over de explosieve AI-uitgaven. De vraag is of die torenhoge investeringen uiteindelijk in toekomstige winsten zullen resulteren. Er speelden ook andere factoren een rol, waarbij Nvidia, na de release van een goedkoper AI-model van het Chinese bedrijf DeepSeek, met extra koersdruk te maken kreeg. We herhalen de vraag uit de titel nogmaals: Zijn er al koopjes te doen bij de Magnificent Seven? Wie wel en wie niet? Hieronder proberen we aandeel per aandeel een antwoord op die vraag te formuleren.
Gratis verder lezen?
Schrijf u in voor onze nieuwsbrief en lees dit artikel gratis.
Onbeperkt verder lezen
Premium lid worden?